На 7 август президентът на Полския орган за защита на данните (UODO), заедно с други членове на органа и външни експерти, организира семинар в подкрепа на компаниите при прилагането на това в техните бизнес процеси. Най-важните дискусионни точки са обобщени тук:
Разширяване на определението за подател на сигнали
По време на семинара беше изяснено, че самоличността на подателя на сигнал не се ограничава до неговото име и фамилия . Самоличността включва и всички данни, които могат косвено да идентифицират подателя на сигнал, като например неговото или нейното работно място.
Видове отчети, които могат да се подават
Бяха повдигнати въпроси относно формата, в която могат да се правят доклади и дали устните комуникационни методи като телефонни обаждания, макар и противоречиви, са приемливи. Въпреки това е важно лицата, подаващи сигнали за нередности, независимо от вида на сигнала, да могат да бъдат сигурни, че самоличността им няма да бъде изложена на риск.
Повече яснота относно срока на съхранение на личните данни
Лекцията разгледа и ясните процедури за съхранение на данни, тъй като Законът за защита на лицата, подаващи сигнали, носи със себе си неясноти в тази област. Периодът на съхранение, изчислен за всеки доклад за нарушение, може да варира в зависимост от докладваното нарушение, което затруднява организациите да приемат последователни процеси.
Какво можете да направите сега
Ако вашата компания оперира в държави-членки на ЕС и има повече от 50 служители , от вас се изисква да създадете сигурен и поверителен канал за сигнализиране на нередности .
Софтуерът за сигнализиране за нередности на consentmanager ви предлага цялостна подкрепа за спазване на Директивата на ЕС за сигнализиране за нередности, включително:
- Сигурно и анонимно съхранение на отчети
- Управление на входящите съобщения
- Създаване на сигурни канали за докладване
Започнете тук на нашата специална страница за софтуер за сигнализиране на нередности.